Czym ogrzewać dom, by działać w sposób przyjazny dla środowiska?
Ekologia już jakiś czas temu przestała być pustym hasłem. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób budujących nowe domy decyduje się ogrzewać je w sposób jak najmniej obciążający środowisko. Urządzenia wykorzystujące energię odnawialną są jeszcze stosunkowo sporym wydatkiem, jednak ich zakup zwraca się w kolejnych latach w postaci niskich rachunków za energię. Co ważne, w Polsce funkcjonuje wiele programów dopłat rządowych, dzięki którym koszty zakupu i instalacji ekologicznych urządzeń grzewczych znacząco maleją. Co warto więc wziąć pod uwagę?
Fotowoltaika
Na dobrze nasłonecznionej działce warto rozważyć instalację fotowoltaiczną. Nadmiar energii, którą wyprodukuje w ciągu dnia, najczęściej oddaje się do sieci, by móc skorzystać z niego po zachodzie słońca. Nieprawdą jest to, że z paneli można korzystać tylko w słoneczne dni. Produkują one energię nawet wtedy, gdy jest pochmurno, tylko z nieco mniejszą wydajnością. Panele słoneczne najczęściej umieszcza się na nasłonecznionej części dachu domu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w razie potrzeby zainstalować je na altanie obok domu lub na wolnostojącej konstrukcji w ogrodzie.
Pompa ciepła
Od kilku lat popularność pomp ciepła zdecydowanie wzrasta. Pompa pobiera ciepło z ziemi lub powietrza na zewnątrz budynku, by oddać je do wnętrza. Wbrew pozorom pompy ciepła nie pracują wydajnie tylko wtedy, gdy na dworze panuje upał. Potrafią one skutecznie ogrzewać dom, nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest kilka stopni. Pompa ciepła jest urządzeniem prawie bezobsługowym. Zasila się ją energią elektryczną, jednak w nieporównywalnie mniejszej ilości, niż gdybyśmy mieli ogrzać dom zwykłym kotłem elektrycznym.
Rekuperacja, czyli odzysk ciepła
W większości nowobudowanych domów montuje się instalację wentylacji mechanicznej, której sercem jest centrala wentylacyjna - rekuperator. Co dokładnie on robi? Kiedy działa wentylacja, do domu nawiewane jest świeże powietrze o temperaturze takiej jak na zewnątrz. Z domu za to wywiewamy powietrze zużyte, lecz ogrzane. Zadaniem rekuperatora jest odzyskanie ciepła z wywiewanego powietrza, które opuszcza dom. Dzięki rekuperatorowi nie tylko poprawiamy komfort użytkownika, zapewniając mu świeże powietrze, ale również ograniczamy straty ciepła w budynku.