Ecodesign, czyli wymagania energetyczno-emisyjne dla kotłów C.O.
Istniejąca od prawie dwudziestu lat w Polsce norma PN-EN 303-5:2012, wprowadzająca klasy emisyjne prawie dwudziestu dla kotłów C.O., została zastąpiona dyrektywną Unii Europejską, nazywaną w skrócie Ecodesign. Sprawdź, na czym polegają nowe przepisy.
Czym jest Ecodesign?
Ecodesign to inaczej Dyrektywa Parlamentu Europejskiego uchwalona w kwietniu 2015 roku, oficjalnie nazywana Rozporządzeniem Komisji (UE) 2015/1189 z 28 kwietnia 2015 roku, dotycząca wymagań emisyjno-energetycznych dla kotłów na paliwo stałe i obowiązująca od 1 stycznia 2020 roku Wymagania w niej zawarte są obligatoryjne dla urządzeń grzewczych, sprzedawanych na rynkach europejskich. Sformułowane w Ecodesign wymagania mają prowadzić do wysokiej sprawności kotła i jego niskiej wartości emisyjnej, bez względu na sposób jego pracy: z mocą nominalną lub obniżoną. Ecodesign przyczynia się nie tylko do ochrony środowiska, lecz również wymagania zaoszczędza nawet do 25% energii.
Ecodesign a dotychczasowe normy
W Polsce dotychczas sprawność oraz klasa kotłów była określana na podstawie normy PL-EN 303-5:2012, zgodnie z którą wyróżniano trzy klasy kotłów (wycofano klasy 1 i 2): trzecią, czwartą i piątą. Klasa trzecia to przede wszystkim kotły podajnikowe, górno-dolne i dolnego spalania. Nie kwalifikują się do niej kotły zasypowe górnego spalania. Czwarta klasa kotłów C.O. to kotły zasypowe dolnego spalania oraz kotły podajnikowe na węgiel. Od 2017 do obrotu dopuszczone są jedynie nowo sprzedawane kotły klasy piątej, emitujące 90% mniej zanieczyszczeń, aniżeli kotły pozostałych klas.
Ponadto kotły klasy piątej jako jedyne odpowiadają wymogom obwiązującej, unijnej dyrektywy. Ecodesign nie dzieli kotłów na klasy, lecz wyznacza poziom, odpowiadający wyłącznie kotłom klasy piątej. Wprowadza ona natomiast klasy efektowności energetycznej, takie same, które znamy e sprzętu AGD, świadczące o tym, ile urządzenie zużywa energii.
Czym jest sezonowa efektywność energetyczna?
Ecodesign wprowadza również nowe kryteria sezonowej efektywności energetycznej, czyli średniej sprawności użytkowej, wynoszącą różnicę wartości między nominalną i obniżoną mocą. Pojęcie to zastąpiło dotychczas używane pojęcie mocy nominalnej. Wymagania energetyczne, zawarte w Ecodesign gwarantują odpowiednią emisję również wtedy, gdy urządzenie nie będzie działać z mocą nominalną. W efekcie obniżenie mocy kotła nie powoduje obniżenia jego sprawności. I tak zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2015/1189 z 28 kwietnia 2015 roku sezonowa efektywność energetyczna kotła dla kotłów o znamionowej mocy cieplnej do 20 kW wynosi 75% oraz 77% dla kotłów o znamionowej mocy cieplnej powyżej 20 kW.
Pozostałe wymagania energetyczno-emisyjne dla kotłów C.O.
Oprócz efektywności energetycznej kotła Dyrektywa Unii Europejskiej określa również wymagania, dotyczące:
- emisji tlenku węgla (CO),
- emisji organicznych związków gazowych (OGC),
- emisji pyłu (PM),
- emisji tlenków azotu (NOx) wyrażonych jako ekwiwalent dwutlenku azotu (NO₂).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, emisji tlenku węgla dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń musi wynosić 500 mg/m³, a emisja organicznych związków gazowych musi mieć poziom 20 mg/m³. Emisja emisji pyłu (PM) dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń: musi równać się 40 mg/m³. W przypadku emisji tlenków azotu (NOx) wyrażonych jako ekwiwalent dwutlenku azotu (NO₂), pożądana wartość zależy od rodzaju paliwa. Emisja dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń dla kotłów na biomasę nie może być większa niż 200 mg/m³ oraz większa niż 350 mg/m³ dla kotłów na paliwa kopalne.
Nasza firma oferuje Państwu najwyższej jakości kotły C.O. spełniające wszystkie obecnie obowiązujące wymogi.