Instalacja ogrzewania podłogowego – jak ją regulować?
Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki niemu można zapewnić korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Jego montaż nie zabiera przestrzeni w mieszkaniu czy domu, dzięki temu można aranżować wnętrza w dowolny sposób. Jednak, tak jak w przypadku innych instalacji, by poziom ciepła był optymalny, należy go odpowiednio regulować. W jaki sposób regulować temperaturę ogrzewania podłogowego?
Wykonanie projektu ogrzewania podłogowego
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważnym etapem prawidłowego wykonania ogrzewania podłogowego jest sporządzenie projektu. Na rozstaw rur w podłodze ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim należy obliczyć zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych pomieszczeń. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest wybrana okładzina. Rury montowane w pomieszczeniach, w których na podłodze znajdują się płytki ceramiczne, mogą zostać położone w większych rozstawach, niż w pokoju z podłogą drewnianą, ponieważ terakota lepiej przewodzi ciepło niż drewno. Alternatywą dla ogrzewania podłogowego może być ogrzewanie ścienne.
Odpowiednie ustawienie strumieni wody
Chcąc zapewnić równomierne działanie ogrzewania podłogowego, kluczową kwestią jest wstępna regulacja strumienia wody w obwodach grzewczych. Wartość przepływu wody rośnie wraz z wydłużeniem obiegu grzewczego. Zwykle przepływ w obiegu ogrzewania podłogowego wynosi od jednego do trzech litrów na minutę. Do odczytu strumienia wody w obwodach grzewczych służą wskaźniki przepływu, które znajdują się na rozdzielaczu. Proces ustawiania strumienia należy zacząć od ich ustawienia w pozycji otwartej, a w następnej kolejności wyregulować przepływy od wartości minimalnej do obiektów, które mają największe przepływy. Tak przeprowadzona wstępna regulacja pozwoli na bezpieczne korzystanie z ogrzewania podłogowego.
Regulacja temperatury w trakcie użytkowania systemu
Dobrze dobrana oraz odpowiednio wyregulowana instalacja zapewni nam ciepło w całym budynku nawet w najmroźniejsze dni. Jeżeli mimo to mamy potrzebę regulacji temperatury w pomieszczeniach użytkowych, to oczywiście jest taka możliwość. Do sterowania temperaturą służą sterowniki pokojowe w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. Istnieją również regulatory sterowane za pomocą aplikacji na smartfona. Sterowniki te łączy się z siłownikami montowanymi w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego. Kiedy w pomieszczeniu przekroczona zostanie temperatura zadana przez użytkownika, siłownik zamyka pętlę. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy decydować o każdym pomieszczeniu niezależnie i cieszyć się komfortem cieplnym w każdej chwili.