Na jakiej zasadzie działają panele słoneczne?
Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które przekształcają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Proces ten odbywa się dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii, która pozwala na wykorzystanie naturalnego źródła energii, jakim jest słońce. Panele fotowoltaiczne składają się z wielu połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych, które pełnią kluczową funkcję w całym procesie. Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie prądu, który można wykorzystać do zasilania urządzeń elektrycznych w domach, firmach czy innych obiektach. Fotowoltaika w Poznaniu jest dostępna w ofercie firmy Inside. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Ogniwa fotowoltaiczne – serce paneli
Podstawowym elementem paneli fotowoltaicznych są ogniwa fotowoltaiczne, które są odpowiedzialne za bezpośrednie przekształcanie energii świetlnej w energię elektryczną. Ogniwa te są zazwyczaj wykonane z półprzewodników, najczęściej z krzemu, który jest materiałem dobrze przewodzącym. Proces przekształcania energii zaczyna się, gdy światło słoneczne pada na ogniwo fotowoltaiczne. Promienie słoneczne zawierają fotony, które, uderzając w powierzchnię ogniwa, przekazują swoją energię elektronom w materiale półprzewodnikowym.
Pod wpływem energii fotonów, elektrony zostają wybite z atomów krzemu i zaczynają się przemieszczać, co generuje przepływ prądu. Aby ten prąd mógł być wykorzystany, ogniwa fotowoltaiczne są wyposażone w metalowe kontakty, które zbierają i przewodzą wygenerowany prąd do zewnętrznego obwodu. Proces ten jest możliwy dzięki zjawisku fotowoltaicznemu, które pozwala na przekształcenie energii słonecznej bezpośrednio w prąd stały.
Warstwy i struktura panelu fotowoltaicznego
Panele fotowoltaiczne składają się z wielu warstw, z których każda pełni określoną funkcję w procesie generowania energii elektrycznej. Główna warstwa, czyli ogniwa fotowoltaiczne, są umieszczone pomiędzy dwiema warstwami ochronnymi – górną, przezroczystą warstwą szklaną oraz dolną warstwą, która może być wykonana z materiału ochronnego, takiego jak EVA (etylen-winylu). Warstwa szklana ma za zadanie chronić ogniwa przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zapewniać przepuszczalność światła słonecznego, natomiast dolna warstwa zabezpiecza całą strukturę przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi.