Wymiana kotła na nowy w 5 krokach.
Powodem wymiany kotła jest zazwyczaj zła, mało wydajna praca aktualnego urządzenia lub konieczność coraz częstszych napraw. Instalacja nowego urządzenia grzewczego to inwestycja, która powinna poprawić nam komfort życia. Nowy kocioł to duża oszczędność, ponieważ spala mniej paliwa, zwykle jest też wyposażony w bardziej nowoczesną automatykę do sterowania ogrzewaniem. Warto przemyśleć, na jaki typ urządzenia najlepiej się zdecydować, a jego instalację powierzyć specjalistom.
- Pierwszym krokiem w wymianie kotła jest wybór nowego urządzenia. Należy brać pod uwagę nie tylko własne preferencje i sytuację finansową, ale też możliwości techniczne budynku. Najbardziej popularne są obecnie kotły gazowe (jedno- i dwufunkcyjne).
- W niektórych przypadkach przy wymianie starych kotłów możliwe jest dofinansowanie. Sprawdź, jakie programy są dostępne w twoim regonie. Osoby fizyczne mogą otrzymać pokrycie nawet 50% kosztów nowej instalacji. Co ważne, o dofinansowanie można się starać jedynie przed przystąpieniem do prac.
- Kolejny krok na drodze do wymiany kotła to demontaż starego urządzenia. Jeśli aktualnie zainstalowanym urządzeniem jest kocioł innego typu, na przykład węglowy, konieczne będzie usunięcie urządzenia wraz ze zbędną instalacją. Takie prace powierzaj tylko specjalistom z odpowiednimi kwalifikacjami.
- Czwarty krok to właściwa instalacja nowego kotła. Zleć to zadanie firmie z dobrymi opiniami. Instalację musi zająć się osoba z odpowiednimi uprawnieniami i dużym doświadczeniem. Jeśli ma być to kocioł gazowy, musi go zainstalować specjalista z aktualnymi uprawnieniami gazowymi i elektrycznymi.
- Ostatni krok, bardzo ważny etap instalacji, to uruchomienie nowego urządzenia. Pierwsze uruchomienie kotła i regulacja jego pracy poprzez odpowiednie ustawienia powinna być również wykonana przez wykwalifikowanego serwisanta w obecności właściciela i potwierdzona wpisem do karty gwarancyjnej. To również dobra okazja, by zapytać fachowca o szczegóły dotyczące użytkowania nowego kotła.