Zasady działania kotłów kondensacyjnych
Utrzymanie w budynku odpowiedniej temperatury jest niezbędne, by dało się go właściwie eksploatować również w tych miesiącach, gdy na zewnątrz robi się znacznie chłodniej. Powszechnie stosowanym sposobem pozyskiwania i dystrybucji ciepła jest montaż urządzenia grzewczego oraz systemu centralnego ogrzewania. Odpowiedź na pytanie, jakie rozwiązanie pozwoli na najwygodniejsze, a zarazem ekologiczne otrzymywanie energii pozostaje kluczowa dla wszystkich osób, które wybierają właściwy kocioł do domu. W Poznaniu pomocą w stworzeniu wydajnego i przyjaznego dla środowiska systemu służy firma INSIDE, sprzedająca również nowoczesne kotły kondensacyjne. Przekonajmy się, jak one funkcjonują i zobaczmy, co je wyróżnia.
Jak pracują kotły kondensacyjne?
Kotły kondensacyjne to urządzenia, w których dla otrzymania energii potrzebnej do podgrzania przepływającej przez wymiennik wody wykorzystuje się spalanie gazu ziemnego lub płynnego. Od klasycznych konstrukcji różnią się one jednak możliwością odzyskiwania tej części ciepła, która zostaje spożytkowana w celu zamiany wody w parę wodną. Zjawisko to zachodzi jako efekt uboczny procesu spalania gazu, w którym jedną z powstających substancji jest właśnie H2O. Ponieważ przemiana fazowa wody oznacza konieczność zużycia sporej ilości energii, dla celów grzewczych będzie ona zmarnowana. W kotle kondensacyjnym para wodna nie ulatuje jednak ze spalinami, a jest schładzana, czyli ulega kondensacji, co skutkuje odebraniem znacznej części ciepła. Taka sytuacja oznacza spore zwiększenie efektywności pracy kotła.
Co wyróżnia kotły kondensacyjne?
Konstrukcja kotłów kondensacyjnych jest bardziej złożona niż urządzeń klasycznych, co przekłada się na ich wyższą cenę. Wysoka efektywność, która pozwala osiągać wykorzystanie energii zgromadzonej w spalanym gazie na poziomie do nawet 111%, sprawia, że niższe zużycie paliwa z naddatkiem rekompensuje wydatek na zakup droższego kotła i szybko zaczyna przynosić wymierne oszczędności.